Motywacja

images-jpg-motywacjaMotywacja to trudny temat. Zwykle pisze się o nim właśnie za pomocą cytatów, starając się wzbudzić silne emocje w czytającym. Ma to jednak krótkotrwały skutek, który później może nawet zaszkodzić. Należy sobie uświadomić, że pewne rzeczy nie przychodzą łatwo i często trzeba o nie walczyć.Zadajemy sobie pytanie jak zmotywować samą siebie, żeby podjąć kroki/ zrobić ćwiczenia, aby się zmotywować do działania? Skoro brak mi motywacji to jak? Jak zmotywować się do wprowadzenia wskazówek z artykułów , filmów w życie. Jeżeli nie mamy mocnych postanowień to żaden guru nie zmusi nas do działania. Ważne żeby mieć przed oczami cel, wtedy łatwiej go osiągnąć.

Zaczynając działać popełniamy wiele błędów, kierujemy się krótkotrwałymi emocjami traktując temat powierzchownie Tomasz Saweczko na swoim blogu napisał wspaniała rzecz „Jak zmarnować swoje życie? 10 niezawodnych sposobów”

1) Wiń wszystkich za swoje niepowodzenia ——->Nie masz pracy? Wina Tuska. Masz złą pracę? Wina Tuska. Boli Cię noga? Wina Tuska. Nie masz dziewczyny? Wina Tuska. I tak dalej – najlepiej znajdź sobie jednego kozła ofiarnego – tak będzie Ci łatwiej ogarnąć sprawę.

2) Nie szukaj przyjaźni –———>Po co Ci ludzie? To tylko dodatkowa udręka. Tylko Ty jesteś ważny.

3) Nie dbaj o siebie ————->Przecież NFZ i ZUS pomogą Ci na starość. Jakoś to będzie!

4) Nie oszczędzaj ——->No bo po co? Przecież i tak siły wyższe nigdy nie pozwolą Ci być zamożnym. Nie masz przecież znajomości, więc będziesz musiał i tak pracować na kasie do końca swych dni.

5) Nie czytaj książek ———>Przecież książek nie piszą ludzie, więc co one Ci mogą powiedzieć o PRAWDZIWYM życiu?

6) Nie miej żadnych ambicji i marzeń ——–>Przecież ci, którym się udaje zrealizować swoje wielkie marzenia stanowią tylko błąd statystyczny. Więc Tobie też się nie uda. Czysta matematyka.’

7) Często się poddawaj———>A zwłaszcza jeśli zadanie jest trudne. Jeśli ma Ci się coś w życiu udać, to co najwyżej przypadkowo – nie musisz się starać i walczyć.

8) Etykietuj ludzi ————>Tak będzie Ci o wiele łatwiej funkcjonować. Po co się męczyć i traktować ludzi indywidualnie?

9) Słuchaj utartych mądrości ————->Wymyślili je jacyś ludzie, którzy musieli być mądrzy, więc nie dasz im rady. Więc nie szukaj niczego w życiu, nie zadawaj sobie pytań. Inni już na nie odpowiedzieli lepiej od Ciebie.

10) Bądź systematyczny———–>Powtarzaj powyższe podpunkty regularnie.

images-jpg-motyw-2Jak zmotywować się do działania? Obiecujesz sobie, że tym razem naprawdę weźmiesz się za siebie? Pamiętaj, że największym błędem jest myślenie: „zacznę od jutra”. Dlatego już dziś spróbuj wprowadzić w życie długofalowe zmiany! Jak to zrobić i zmotywować się do działania? Co może Tobie w tym pomóc?

Najważniejsze jest nasze nastawienie i wiara w to, że uda nam się zrealizować plany. Dlatego już na początku powinniśmy wyznaczyć sobie konkretne, mierzalne cele.

  • Dobrą metodą jest także poszukanie wsparcia .Druga osoba, która tak jak my pracuje w tym samym programie,projekcie, zadaniu jest najlepszym motywatorem. .jej sukcesy napędzają nas do działania.mówimy sobie skoro ona/on może to dlaczego ja nie mogę tego osiągnąć
  • Uważajmy na wymówki –Uważaj na tworzenie przeszkód, którymi sami tłumaczymy sobie rezygnację z działania.Nie pozwól, by na drodze do wymarzonego celu stanęła nam zła pogoda., brak czasu,wiedzy itp.Uwierz mi, że jeśli Ci się nie chce, to będziesz w stanie wymyślić nawet najbardziej absurdalny argument za tym, żeby nie zabrać się do działania. Dlatego: nie podejmuj dyskusji z samym sobą. Po prostu działaj

  • Zamiast bardzo ogólnego „zacznę działać” ustalmy konkretne cele, na przykład określmy co chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Ważne jest to aby cele były realne do wykonania Wyznaczone cele stworzą nam plan według którego będziemy postępować. Pamiętajcie, że taki plan powinien mieć charakter długofalowy. Nie oczekuj natychmiastowych efektów, bo zwykle nasz efekt rozciągnięty jest w czasie

  • muzyka może zdziałać cuda —-Nie krępuj się do motywowania się wykorzystywać muzyki. Nie bez powodu grano w trakcie różnych wojen w historii ludzkości.
  • Wymyśl koła ratunkowe  . Czasem jest tak, że faktycznie coś stanie na przeszkodzie realizacji danego planu jakiegoś dnia. Np. trudno iść biegać jak się złamało nogę. Warto wymyślić sobie jakieś zastępcze plany działania. Nie musi to być też koniecznie analogiczne zadanie, do tego, które ominęliście. Chodzi o to, że frustracja jest wielkim wrogiem motywacji. Ta metoda pozwala jej uniknąć.

Idąc za słowami Tomasza Saweczko „ o motywację trzeba starać się praktycznie każdego dnia. To nie tak jak z książką, którą kupujesz w sklepie, leży na półce i sobie jest. Motywacja jest jak wymagający kochanek – wymaga ciągłego zdobywania i walki. „

Mam nadzieje ze ten tekst będzie Ci pomocny w realizowaniu twojego wymarzonego celu. Pragnę zaprosić Ciebie do obejrzenia najlepszego filmu motywacyjnego, który sprawi ze to co do tej pory było trudne , nie do osiągnięcia stanie się łatwe, w Twoim zasięgu. Do zobaczenia na szczycie 🙂

Share This: